10 جولای

جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس

همان طور که در مقاله قبل با عنوان سینوزیت مطالعه کردید زمانی که سینو سها دچار التهاب و یا عفونت می شوند  می توان گفت دچار سینوزیت شده است این بیماری دارای علائمی همچون ترشحات چرکی از بینی و حلق بوده که با گرفتگی بینی و احساس درد در صورت و سر همراه است. اکثر افراد چهار سینوس در هر طرف صورت خود دارند که در مجموع هشت سینوس در نواحی مختلف صورت وجود خواهد داشت. جراحی سینوس می تواند ناهنجاری موجود در تمامی این نواحی را از بین ببرد.در بسیاری از موارد درمان های دارویی برای درمان سینوزیت موثر عمل می کند و در زمانی که عفونت بیماری به مدت بیشتر از سه ماه زمان ببرد ممکن است درمان دارویی دیگر موثر واقع نشود و  بتوان با جراحی آندوسکوچی سینوس این عارضه را برطرف کرد.

  نحوه جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس تحت بیهوشی عمومی و یا بیهوشی موضعی  انجام می شود که بستگی به شرایط بیمار و تشخیص متخصص خواهد داشت پیش از آنکه بیمار به اتاق عمل برده شود با بی حسی موضعی قسمت بینی و حفره سینوس بی حس می شود.بیهوشی عمومی در جراحی سینوس اینگونه بوده که بیمار بعد از تزریق دارو به خواب رفته و در طول جراحی هیچ چیزی را احساس نمی کند.در جراحی آندوسکوپی سینوس از یک آندسوکوپ کوچکی استفاده می شود که پس از وارد شدن آن به بینی از طریق سوراخ های بینی متخصص می تواند وضعیت بینی و همچنین سینوس را با دقت بررسی کند.عمل جراحی آندوسکوپی سینوس از طریق سوراخهای بینی و بدون اینکه به برشی احتیاج باشد در خارج یا داخل بینی انجام می شود.در این عمل جراح پولیپ ها و انسدادهای مخاطی و استخوانی را برطرف کرده و حفره های سینوسها را از وجود ترشحات چرکی و بافتهای ناسالم پاک می کند. در واقع دپراین جراحی شرایط کانال های باریک ارتباط دهنده سینوس ها به بینی مشاهده می شود و متخصص در صورت نیاز به بزرگ کردن کانال ها و همچنین  باز کردن منافذ تنگ می پردازد.با انجام این روش ترشحات و راه مخاط سینوس به بینی آسان می شود . در جراحی آندوسکوپی ،اگر نقصی در سینوس های ماکسیلاری در سمت گونه، سینوس های اتموئید که در بین چشم ها قرار دارند و سینوس های اسفنوید یا همان سینوس پیشانی  که در مرکز سر جایگیری کرده اند وجود داشته باشد می تواند توسط متخصص بررسی شده تا مشکلات سینوسی برطرف شوند.

تکنیک های استفاده شده در جراحی آندوسکوپی سینوس

تکنیک های استفاده شده  در جراحی آندوسکوپی سینوس بنا بر تشخیص متخصص جراح می تواند متفاوت باشد .در برخی موارد در طول عمل جراحی آندوسکوپی سینوس تیغه بینی که باعث تقسیم شدن بینی به دو قسمت مساوی می شود صاف و هموار می شود و یا اینکه شاخک های بینی نیاز به تغییراتی داشته باشد.بهتر است بدانید شاخک های بینی وظیفه تصفیه و همچنین مرطوب کردن هوای داخل بینی را به عهده دارند.
در چند ده گذشته از یک تکنولوژی جدید برای پهن کردن منافذ بینی با بالون استفاده می شود این ابزرا ها باعث می شود جراحی به نحوه گفته شده آسان تر انجام بگیرد.
گاهی اوقات جراحی آندوسکوپی سینوس  برای برداشتن پولیپ ها استفاده می شود .درواقع پولیپ ها در بافت نرم پوششی سینوس ها به وجود می آیند و باعث به وجود آمدن تنگی راه بینی و  حساسیت های مختلفی می شوند.پولیپ ها را در صورتیکه نتوان با دارو درمان کرد نیاز به جراحی آندوسکوپی سینوس خواهند داشت.

جراحی-آندوسکوپی-سینوس

اقدامات پیش از جراحی آندوسکوپی سینوس

برای اینکه جراحی آندوسکوپی سینوس با دقت انجام بگیرد بهتر است اقداماتی را پیش از انجام عمل رعایت بفرمایید تا نتیجه جراحی برای شما به بهترین حالت رخ دهد و سلامتی شما بعد از جراحی به طور کامل بازگردد.
در ابتدا بیمار باید توسط متخصص معاینه بالینی شود و همچنین بیمار از ضرورت جراحی،عوارض احتمالی و اهداف جراحی آگاهی لازم را پیدا کند.
برای اینکه جراحی آندوسکوپی سینوس با مشکلی رو به رو نشود بیمار باید رادیوگرافی انجام دهد.
در روز عمل از خوردن هر گونه مواد غذایی بپرهیزید زیرا شما باید به صورت ناشتا بستری شوید.

اقدامات پس از جراحی آندوسکوپی سینوس

این عمل به مدت دو ساعت زمان می برد و بعد از گذشت چند ساعت اثر  داروهای بیهوشی از بین رفته و بیمار به هوش می آید.
ممکن است برای بیمار تامپون گذاشته شود و بیمار باید برای بیرون آوردن تامپون ها بعد از دو روز به جراح بینی خود مراجعه کند.
چون بعد از عمل لخته های خون در داخل بینی خشک می شود ممکن است راه داخل بینی را مسدود کند پس بهتر است بیمار از اسپری كلرو سديم استفاده کند تا درون بینی مرطوب شود و تنفس بیمار کمی راحت تر شود.
به هیچ عنوان فین نکید زیرا باعث می شود به بینی فشار وارد شده  و  باعث خونریزی شود.
برای مدتی هنگام خواب زیر سر خود را بلند کنید.
بیمار بعد از دو ماه به حالت طبیعی بازمی گردد و به راحتی می تواند نفس بکشد و به مانند قبل مشکلات تنفسی نخواهد داشت.
پیشنهاد می شود بعد از گذشت یک هفته داخل و خارج بینی توسط متخصص معاینه شود.
دکتر علی میقانی متخصص  و دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی دارای تجربه ایی بالا در زمینه جراحی آندوسکوپی بینی می تواند شما را در این زمینه یاری کند.شما همچنین می توانید برای مشاوره به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر علی میقانی

درباره نویسنده

پاسخ

چهار × 1 =