19 ژوئن

اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی

اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی

بینی یکی از مهم ترین اجزای صورت بوده که نقش بسیار زیادی را زیبایی ظاهری شخص ایفا می کند با توجه به اینکه امروزه افراد پیش از گذشته به ظاهر خود اهمیت می دهند جراحی بینی محبوبیت زیادی را در کشور ما پیدا کرده است و افراد با انجام جراحی بینی رضایت بیشتری از ظاهر خود داشته و برخی از آنها نیز به اعتماد به نفس بیشتری دست پیدا می کنند.جراحی بینی علاوه براینکه می تواند نقایص مرتبط با زیبایی را برطرف کند جنبه درمانی نیز داشته و افرادی که با داشتن پولیپ و یا انحراف بینی از مشکلات بینی رنج می برند می توانند با انجام جراحی بینی از این عارضه رهایی پیدا کنند.جراحی بینی همانند دیگر جراحی ها دارای یک طرح کلی است و تمامی افراد باید مراحل آن را طی کنند تا بتوانند به نتیجه دلخواه خود از جراحی بینی دست پیدا کنند.

جراحی بینی استخوانی

اقدامات قبل از جراحی بینی

انتخاب جراح :تمامی متقاضیان جراحی بینی برای اینکه تصمیم خود را برای جراحی بینی قطعی کنند بارها و بارها پشیمان می شوندو برای انجام جراحی بینی اطمینان خاطر ندارند.این موضوع در این افراد کاملا قابل درک بوده زیرا هیچ تصویری از نتیجه جراحی خود ندارند و یا اینکه می ترسند با عوارض گوناگونی بعد از جراحی بینی مواجه شوند . در صورتی که جراح بینی می تواند بسیاری از این مشکلات را برای وی برطرف کند.شخص می تواند نتیجه جراحی بینی را دوستان و آشنایان خود مشاهده کند و در صورت رضایت مندی آنها به جراح آنها نیز اعتماد پیدا کند از دیگر راه هایی که می توان در انتخاب جراح بینی موفق بود
مرا جعه به پزشک و مشاهده بیماران آن جراح به شکلی عینی است .افراد می توانند از رضایت مندی بیماران پرس و جو کرده و همچنین خود جراح می تواند در مطب معاینه لازم را روی شخص انجام دهد و با توجه به مشخصات بینی وی نتیجه جراحی را برای بیمار روشن کند زیرا اقداماتی که بر روی بینی هر شخصی انجام  می شود با فرد دیگر متفاوت خواهد بود.
عکس برداری:برای اینکه جراح بتواند تمامی نقایص بینی فرد را مشاهده کند از صورت و بینی شخص از زوایای بالا ،پایین ،نیم رخ ،سه رخ و تمام رخ عکس برداری می شود  تا جراح متوجه شود هماهنگی بینی با دیگر اجزای صورت تا چه میزان است .
نتیجه آزمایشاتی که توسط جراح بینی دستور داده شده است باید پیش از جراحی بینی آماده و بررسی شده باشد.
استعمال دخانیات و سیگار را برای پانزده روز پیش از عمل قطع کنید زیرا باعث کاهش اکسیژن خون می شود.
داروهای ضد التهاب مانند بروفن و یا آسپرین نباید دو هفته پیش از انجام جراحی مصرف می شوند زیرا احتمال خونریزی شدید را بالا می برد.
شب قبل از جراحی غذای سبک بخورید  و در روزعمل ناشتا باشید.اگر معده در روز عمل خالی نباشد ممکن است با برگشتن مواد غذایی تنفس بیمار با مشکل مواجه شود.
اگر برای درمان بیماری دیگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما آن را با جراح خود در میان بگذارید.

عمل بینی غضروفی
مراقبت بعد از جراحی بینی

پس از اینکه شخص از بیمار ستان به منزل منتقل شد ممکن است در رو ز عمل و یا حتی پس از چند روز حالت تهوع داشته باشد و به همین علت میل کمی به غذا داشته و از خوردن  مواد غذایی امتناع کند. برای همین امر می توانید در روز های اول بیشتر  مایعات مصرف کنید .
می توان تا دو روز بعد از جراحی بینی برای کم شدن تورم و کبودی های به وجود آمده از کمپرس سرد استفاده کنید به شکلی که به بینی فشاری وراد نشود.
غذاهای مصرف شده بعداز جراحی بینی باید نرم باشد زیرا بهتر است لب و بینی تحرک زیادی نداشته باشد.
ممکن است ترشحات خونی تا چند روز بعد از جراحی بینی ادامه داشته باشد و می توانید در صورتی که لازم بود گاز بینی خود را بردارید.
برای جلوگیری کردن از خونریزی از فین کردن بپرهیزید زیرا به زخم های داخل بینی فشار وارد می شود و ممکن است زخم ها را باز کند.
در هنگام خواب تا جایی که در خواب شما مشکلی به وجود نمی آید زیر سر خود را بلند کنید .
حدالامکان برای انجام فعالیت های خود سر خود را برای مدت طولانی خم نگه ندارید.
از سرم های شست و شو طبق دستور پزشک برای تمیز کردن و جلوگیری از عفونت بینی خود استفاده کنید.
از انجام ورزش ها و به طور کلی فعالیت های سنگین خودداری کنید این فعالیت ها در ضربان قلب و همچنین تنفس شما تاثیر مستقیمی دارد و می تواند برای شما مشکل ساز شود.
بعد از گذشت دو هفته می توانید فعالیت های خود را افزایش دهید و پیاده روی سبک را آغاز کنید.
تا یک ماه از گذاشتن عینک بر روی بینی خود خودداری کنید.
بعد از جراحی بینی پوست بینی حساس می شود و نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد .پس از ضد آفتاب و کلاه استفاده کنید.
ممکن است نوک بینی بعد از گذشت چند روز از جراحی بینی همچنان بی حس باشد  این امر طبیعی بوده و به علت اقداماتی که جراح بر روی بینی انجام داده است به وجود می اید.
از جمله مواردی که اهمیت بسیار زیادی در جراحی بینی خواهد گذاشت چسب زدن بینی است .گذاتشن چسب بر روی بینی باعث می شود موقعیت قرار گیری بینی فیکس شود  شما باید در این رابطه از جراح بینی آگاهی لازم را به دست آورید و به شکلی صحیح و منظم چسب ها را گذاشته و انها را تعویض کنید.
بهتر است برای ازبین رفتن زودتر تورم در بینی نمک را از برنامه غذایی خود برا ی مدتی حذف کنید.
احتمال دارد به علت کم تحرکی بعد از جراحی بینی با یبوست مواجه شوید مصرف مایعات را بیشتر کنید و توجه داشته باشید به هیچ هنوان از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید و نوشیدنی های خیلی داغ را مصرف نکنید.

نتیجه جراحی بینی را نمی توان با گذشت چند هفته از جراحی بینی مشاهده کرد پس افراد  برای مشاهده نتیجه کامل باید مقداری صبور باشند و بعد از  از بین رفتن کامل ورم ها که ممکن است تا یک سال زمان ببرد درباره نتیجه جراحی قضاوت کنند.

درباره نویسنده

پاسخ

18 − پانزده =